Redakcja Polska

Ukraina potrzebuje dziennie 1000 pocisków dla systemów Javelin i Stinger

29.03.2022 11:54
Ukraina dokonała zmian na liście pomocy wojskowej, jaką chciałaby otrzymać od Stanów Zjednoczonych, dodając więcej rakiet przeciwlotniczych i przeciwpancernych niż wcześniej prosiła, poinformowała telewizja CNN, powołując się na listę dostępną redakcji. Pentagon miał już podjąć decyzję o przyspieszeniu produkcji pocisków Javelin i Stinger.
Pociski Javelin są już na wyposażeniu ukraińskiej armii
Pociski Javelin są już na wyposażeniu ukraińskiej armiiReuters/Forum

CNN dotarło do dokumentu , w którym wyszczególniono uzbrojenie, których Ukraina potrzebuje od USA. "Ukraina przedstawiła podobne listy w ostatnich tygodniach, ale niedawna prośba odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na pociski przeciwlotnicze Stinger i pociski przeciwpancerne Javelin – Ukraina stwierdziła, że pilnie potrzebuje 500 sztuk dziennie" – podano w raporcie.

Tymczasem Departament Obrony planuje przyspieszyć produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i pocisków przeciwpancernych Javelin, aby mógł uzupełnić własne wyczerpane zapasy, ponieważ nadal wysyła kluczowe systemy do sił ukraińskich walczących z rosyjską inwazją, według obrony urzędnicy.

Produkcja Stingerów wstrzymana

Linia produkcyjna Stingera została zamknięta, ale została ponownie uruchomiona w celu realizacji zamówienia sprzedaży zagranicznej. Według Jessiki Maxwell, rzeczniczki Pentagonu, obecnie, aby utrzymać ją sprawnie otwartą, negocjowanych z głównym wykonawcą - Raytheonem - jest kilka opcji zwiększenia zdolności produkcyjnych i skrócenia terminów produkcji w porozumieniu.

Według Maxwella propozycje obejmują dodanie pracowników do linii produkcyjnych, produkcję nowych komponentów w celu zastąpienia przestarzałych części oraz zakup dodatkowego oprzyrządowania lub sprzętu testowego dla linii produkcyjnej.

Czasochłonny proces

Obecnie produkcja serii rakiet Stinger zajmuje od 18 do 24 miesięcy, w zależności od wielkości partii. Pentagon nie ujawnia konkretnych rozmiarów zapasów amunicji ze względu na poufność tej kwestii, ale utrzymuje odpowiednie zapasy dla tego, co może być potrzebne w przypadku konfliktu, zgodnie z polityką amerykańskiego Departamentu Obrony.

Montaż Javelinów bez przerw

Według Pentagonu system przeciwpancerny Javelin jest w pełnej fazie produkcyjnej. Jednak Pentagon próbuje zwiększyć produkcję. Producent tych pocisków, firma Lockheed Martin, "ma zdolność do zaspokojenia zwiększonego popytu w dającej się przewidzieć przyszłości" - zapewniła rzeczniczka firmy w oświadczeniu.

Dostawy broni na Ukrainę

Do 7 marca, mniej niż dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, USA i inni członkowie NATO wysłały na Ukrainę około 17 000 pocisków przeciwczołgowych i 2000 pocisków przeciwlotniczych. Od tego czasu liczba ta z pewnością wzrosła, ale aktualizacja nie została opublikowana.

16 marca Biały Dom ogłosił pakiet pomocy o wartości 800 milionów dolarów, który obejmował 800 dodatkowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 2000 systemów przeciwpancernych Javelin.

Wielka Brytania jest gotowa dostarczyć Ukrainie 6 000 pocisków przeciwczołgowych i odłamkowo-burzących. Londyn jest też gotów udzielić pomocy wojskowej wartej około 33 mln dolarów.

Nie tylko broń ręczna

Ponadto na liście znalazły się inne pilne potrzeby ukraińskiej armii: odrzutowce, śmigłowce bojowe i systemy przeciwlotnicze, takie jak S-300.

Dokument określa dwa typy samolotów, w tym jeden przeznaczony do bezpośredniego wsparcia powietrznego wojsk na ziemi. Ukraina prosi o 36 samolotów każdego typu.

Jak pisze portal "Zerkało Nedeli" strategia wojskowa Rosji utknęła w czasach II wojny światowej. Główną siłą uderzeniową ich armii są tysiące czołgów. Ale w prawdziwej nowoczesnej walce czołgi to w większości przestarzała broń. Ukraina ma wiele rodzajów broni, które mogą szybko i skutecznie zniszczyć wszelkie pojazdy opancerzone, w tym czołgi. Ale mamy poważne problemy, które każdego dnia prowadzą do wielu ofiar. Jest to ilość wrogich samolotów, pocisków i wyrzutni rakiet, które są używane głównie przeciwko ludności cywilnej.


CNN Politics/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Najemnicy z Grupy Wagnera zostali wysłani do wschodniej Ukrainy

29.03.2022 09:11
Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy - poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodał resort, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników.

Joe Biden nie wycofuję słów o Putinie. "Wyrażałem swoje moralne oburzenie - to nie zmiana polityki"

29.03.2022 10:21
Słowa o tym, że Putin nie może pozostać u władzy były wyrażeniem moralnego oburzenia i ich nie wycofuję. To nie było wyznaczenie polityki obalenia Putina - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden, tłumacząc swoje warszawskie przemówienie. Biden nie wykluczył, że mógłby spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli ten byłby gotowy zakończyć wojnę.

Joe Biden: pomagamy w szkoleniu ukraińskich wojsk znajdujących się w Polsce

29.03.2022 11:32
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został zapytany w poniedziałek o słowa wypowiedziane w Polsce do stacjonujących nad Wisłą żołnierzy amerykańskich. Zdaniem części komentatorów miał on zasugerować, że wojsko USA zostanie wysłane na Ukrainę.